najnowszy
najlepsze
losuj

Newsletter
Abonuj RSS

bracia Kaczyńscy
Kazimierz Marcinkiewicz
Jan Maria Rokita
Leszek Balcerowicz
Antoni Macierewicz
Artur Zawisza
Renata Beger

elektorat
polski katolicyzm
człowiek prosty
prawdziwy Polak
kompromitacja
patologia
manipulacja
mentalność kanara

raport wsi
nocna zmiana
stan wojenny
seks afera
lustracja
dyplomacja
gospodarka
prowokacja

Archiwum

2007
Luty
Styczeń
2006
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
Lipiec
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczeń
2005
Grudzień
Listopad
Październik


Dziś patriotą jest ten, co przed Rubinem 714 konsumował "Czterech pancernych"!
Jestem chyba jedną z ostatnich osób, która chciałaby bronić kleru i radykalnego skrzydła opozycji solidarnościowej, jednak dwa fakty są dla mnie poza dyskusją. Ciężar walki z komuną spadł w głównej mierze na kościół katolicki i opozycję taką jak KOR, proszę się nie oburzać prawicowi fanatycy, do KOR należał nie tylko Kuroń, ale też obaj kiemlicze, przypomnienie dla tych co nie wiedzą i tych co chcą zapomnieć. Zanim napiszę dlaczego zamierzam kleru i opozycji bronić przed otępiałą technika lustracji czarno-białej, przytoczę kilka faktów i stereotypów polskiego myślenia. Nie trzeba się znać na polityce, nie trzeba wiedzieć co to była UB i jakich metod używała, wystarczy odrobina wyobraźni aby dojść do wniosku, że kościół katolicki i opozycja była w ścisłym kręgu zainteresowania PRLowskiego aparatu represji, z prostego względu, bo były to dwa najbardziej aktywne ośrodki walki z systemem.  W polskiej tradycji postrzegania historii w kategoriach zły Niemiec, dobry Polak, nie ma miejsca na niuanse historyczne, które tak naprawdę dają pełen obraz przeszłości. Polak nie zakłóca sobie obrazu szmalcownikiem za baleron sprzedającym Żydów gestapowcom, nie będzie myślał o polskiej granatowej policji, której nie da się ocenić w schemacie dobro zło, a trzeba spojrzeć z perspektywy mniejsze zło, Polak usiądzie przed TV odbiornikiem i w trakcie filmu dokumentalnego o Powstaniu Warszawskim będzie gryzł precelki, a na podstawie 30 minutowego obrazu wyciągnie wszystkie konieczne wnioski i podsumuje historie II Wojny Światowej. Do głowy mu nie przyjdzie, że na Powstanie Warszawskie można, a nawet należy patrzeć w kategoriach szaleństwa, które pochłonęło dziesiątki tysięcy ludzi, ponieważ po raz kolejny pusty pozbawiony  refleksji `patriotyzm' polski wygrał z szacunkiem dla ludzkiego życia zwłaszcza młodych ludzi, a właściwe jeszcze dzieci, które mogły przysłużyć się Ojczyźnie walcząc rozsądnie z nieuchronnym reżimem sowieckim nadchodzącym ze wschodu. Prezentowany model patriotyzmu sloganowego: `siadaj na koń i bolszewika goń, goń  goń' doskonale wpisuje się w obecną formę i treść ocen moralnych działaczy opozycji i księży katolickich.

W okresie komuny można wyróżnić trzy kategorie obywateli: ci co system popierali, ci co kontestowali i ci co byli obojętni.  SB i UB nie interesowała się lub interesowała sie w niewielkim stopniu popierającymi i obojętnymi, skupiała sie na aktywnych. Pisałem kiedyś o prawie 30 letniej historii opozycji Jacka Kuronia, człowieka, który walkę z komuną przypłacił śmiercią ojca, pobiciem syna i wieloletnim pobytem w więzieniu, w różnych okresach komuny. Na tle Jacka Kuronia mamy braci kiemliczy, nikt im nie odbiera wysiłku włożonego w budowę wolnej Polski, jak bardzo lubię tych panów wie chyba każdy forumowicz, który choć raz czytał mój tekst, niemniej jednak walkę podjęli i za to im dziękuję. Problem z kiemliczami polega na tym, że dają sobie bezwzględne moralne prawo do ocen tamtego okresu, a przecież ich historia opozycji to ledwie 13 lat i jedno internowanie w stanie wojennym, życiorys nie porównywalny z Kuroniem, nikogo im UB nie zabiło i nie pobiło, mimo wszystko dziś Polak wielbi kiemlicza i opluwa Kuronia. Kryształowy wizerunek braci na tle zdrajców z KORu, tego samego w którym działali jest tak irytującym zjawiskiem, że po raz kolejny chciałby przypomnieć parę faktów. Obaj bracia skończyli w latach 70 prawo, a wiec kierunek najbardziej skomunizowany ze wszystkich kierunków, dyscypliną obowiązkową było wówczas prawo marksistowskie, panowie bracia nie tylko gładko przeszli przez studia, nikt ich nie wyrzucił co więcej nadal robili karierę naukową, przypominam na kierunku okupowanym przez komunistów, działalnośc opozycyjna rozpoczeli przyklejajac się do KOR, potem do Wałęsy. Nikt o kaczyńskich tak naprawde nie słyszał, każdy Polak zanał Kuronia, Wałęsę, Lisa, Gwiazdę, Modzelewskiego, Frasyniuka, Bujaka, ale nie kaczyńskich, nie znał bo się niczym szczególnym nie wyrózniali, siedzieli cichutko przyklejeni do Wałęsy, który ich później "wylansował", a którego oni opluli i odsadzili od czci i wiary.  

Pora na obiecaną obronę tych co za moją wolność nadstawiali karku, jestem nie tylko zainteresowany bronieniem tych ludzi, ale wręcz mam poczucie obowiązku spłaty długu wdzięczności. Nie jestem ani katolikiem, ani nawet człowiekiem wierzącym, mam jednak w stosunku do kościoła katolickiego zaciągnięty kredyt, który spłacam do dziś. Można myśleć źle lub dobrze o instytucji kościoła, ja akurat myślę bardzo źle, ale za czas walki z komuną chylę czoła i dziękuję za ten wysiłek. Dla mnie jeden złamany przez UB ksiądz jest więcej wart od 1000 giertcychów, czy wasermanów w tym czasie robiących w tetrę lub pracujących w komunistycznych prokuraturach. Ważniejszy jest dla mnie każdy opozycjonista nawet upokorzony i skalany chwila słabości w wieloletniej walce z reżimem sowieckim, niż `czysty' jak łza poszukiwacz pasty BHP, który dziś chwali sie swoja nieskazitelnością powodowana jednym tylko faktem: obojętnością i absencją, w chwili kiedy inni nadstawiali karku. Lustracja nie dotyczy tych co byli bamboszowymi antykomunistami, lustracja najbardziej dotyka tych co działali i popełniali błędy, przeróżne błędy, wynikające z ludzkich słabości, strachu, załamania psychicznego, prowokacji esbeckiej , w końcu przeróżnych niefortunnych zbiegów okoliczności i złej ludzkiej woli. W takim kraju jak Polska przyjęcie modelu hiszpańskiego, który poszedł znacznie dalej niż legendarna gruba kreska jest nie możliwe, powstrzymanie lustracji wydaje się szaleństwem służącym wykańczaniem wrogów politycznych i niekończącą się falą kolejnych pomówień i oszczerstw. Z tych i nie tylko tych powodów uważam za konieczne, aby archiwa otworzyć najszerzej jak się da, a z uzyskaną wiedzę każdy będzie mógł ocenić zgodnie z własnym sumieniem, ja do takich ocen daje sobie minimalne prawo ograniczone tylkjo do tych, których ponad wszelka wątpliwość można nazwać kapusiami esbecji w sposób świadomy gnębiących i sprzedających ludzi sowieckiemu aparatowi represji.

matka_kurka 2006-02-22 10:22 Ranking: (1)


URL do tego tekstu: http://www.matka-kurka.net/post/?p=475
do postu na forum onet.plJeśli podoba Ci się ten tekst zagłosuj na niego, a znajdzie się na liście najlepszych. Im więcej głosów zdobył, tym jest wyżej.

Dziesięć najlepszych tekstów27 grudnia 2006 by Matka Kurka

IVRP to raj na ziemi, Chrystus królem, a radiowozy rozwożą pizzę i colę!
To był wyjątkowy rok, takiego nie mieliśmy od 17 lat, pierwszy raz od 17 lat do marszałka sejmu wpływa wnioske aby jezusa Chrystusa ogłosić królem, a na komendzie mozna zamówic taxi lub pizzę. Wszystko zaczęło się od kampanii partii zwanej żartobliwie prawem i sprawiedliwości,  pod wdzięcznym tytułem `My dotrzymujemy słowa'. W ramach my dotrzymujemy słowa, jeśli mój brat zostanie prezydentem, ja nie zostanę premierem, premierem został atrakcyjny Kazimierz, pierwszy produkt medialny w Europie Środkowej. Rodzime Truman Show potrwało pół roku, w tym czasie w ramach my dotrzymujemy słowa w kwestii taniego państwa, powstało najwięcej w historii wolnej Polski nowych ministerstw i sekretarzy stanu, z ministerstwem śledzi i morza na czele, mamy najwięcej w historii Polski marszałków sejmu i s... cały tekst >>

matka_kurka 2006-12-27 16:27 Ranking: (249)


25 października 2006 by Matka Kurka

Lech i Jarosław - ścieżki martyrologii, czyli jak rodziła się legenda opozycji!
Jak rodziła się legenda, czyli brat i brat tego brata, którego próbowano zabić przy pomocy przebitych profesjonalnie wybuchających opon w zupełnie nowej furze, ponieważ był niezwykle groźnym opozycjonistą jak się okazało. A jak to się zaczęło?

1) Rok 1968 22 letni Adam Michnik zostaje relegowany z uczelni za protesty studenckie, Jacek Kuroń siedzi w więzieniu za próbę podjecie dyskusji z władzą. Obaj chłopcy Jarek i Lech mają po 19 lat i studiują prawo marksistowskie, najbardziej z opozycyjnych kierunków.
2) Rok 1970 tragedia na Wybrzeżu, zabici robotnicy, ballada o Janku Wiśniewskim, Jacek Kuroń nadal siedzi, braci nie widać, rok później piszą prace magisterskie o wyższości prawa Lenina nad prawem rzymskim.
3) Rok 1976 strajki w Ursusie, Radomiu, wspomagane przez KOR Jacka... cały tekst >>

matka_kurka 2006-10-25 20:52 Ranking: (205)


23 grudnia 2006 by Matka Kurka

IVRP to raj na ziemi, Jezus Chrystus królem, a radiowozy rozwożą pizzę i colę!
Ilu normalnym pasażerom nawet głodnym i zziębniętym przyszłoby do głowy, żeby zadzwonić na komendę policji i zamówić dwa hamburgery? Kiedy słyszę argumenty, że SLD kradło, a teraz mamy prawdziwa Polskę, bo cóż to za przestępstwo gdy jeden minister zamawia drugiemu ministrowi radiowóz z hamburgerami, zastanawiam się czy bardziej przygnębiające jest zachowanie władz, czy obywateli. W tym dzikim kraju zawsze patrzono na skalę i formę, nie na treść, nie na istotę rzeczy. Mało mnie obchodzi, czy policjanci dostarczyli hamburgera, czy wódkę, zapewne dostarczenie wódki lub papierosów wywołałoby ogólnonarodowe poruszenie, natomiast hamburger to tylko medialna burza w szklance wody. I jak zwykle nikomu zarówno z publicystów, polityków jak i obywateli nie przychodzi do głowy, że przedmiotem afery ni... cały tekst >>

matka_kurka 2006-12-23 11:06 Ranking: (125)


20 lutego 2007 by Matka Kurka

W Polsce rządzi sekta PiS, mam na to dowody naukowe! Sprawa jest rozwojowa!
Zapewne taką analizę porównawczą, jaką za chwile przedstawię, będzie można potraktować z przymrużeniem oka, podobnie jak artykuł w znanym tygodniku, który porównywał Jarosława Kaczyńskiego do Władimira Putina. Od razu podniosły się glosy, że skandal, że Czeczenia i tym podobne, tymczasem nie o Czeczenię w tym wszystkim chodziło, a o zamordystyczny stosunek do demokracji, przerabianej na monopartyjną republikę wiernopoddańczych zauszników. Mniejsza jednak o trafne porównanie, histerycznie rozdzielone na czworo, dziś chciałbym użyć innego porównania, mianowicie zestawić zachowanie partii PiS ze specyficznym rodzajem grupy jaką jest sekta. Zdając sobie sprawę z tego jak bardzo jest to naciągana' teoria i `nieuprawniona', mimo wszystko postaram się wykazać oczywiste podobieństwa. D... cały tekst >>

matka_kurka 2007-02-20 12:28 Ranking: (109)


18 lutego 2007 by Matka Kurka

Miano "dureń" w kontekście poczynań i "dokonań" jest krzywdzące dla durniów!
Czy Lech W. obraził majestat jego przykrótkawości z brodawką i posunął się w recenzji strony internetowej, oraz samego autora, o jeden most za daleko? Moim skromnym zdaniem, Lech W. dokonał syntezy dokonań i jestestwa Lecha Kononowicza i uczynił to nadzwyczaj subtelnie, miano `dureń' jest humanitarnym i dalece kompromisowym imieniem dla kogoś, kto musiałby odbierać korepetycje, by wśród `durniów' poczuć się jak swojak. Nie ma chyba adekwatnego określenia, które oddałoby przeczołgany stan umysłu osobnika, drukującego na internetowych stronach listę tajnych współpracowników służb specjalnych i mieniącego się przy tym patriotą, oraz preziem nieistniejącego kraju zwanego IVRP. Konia z rzędem i kobyłkę u płota temu, kto wskaże mi drugiego takiego `męża stanu' w świecie, robiącego z t... cały tekst >>

matka_kurka 2007-02-18 14:38 Ranking: (102)


29 grudnia 2006 by Matka Kurka

IVRP to raj na ziemi, Chrystus królem, a fizycy stróżuja w bankach !
W całej tej politowania godnej karierze widać dwie rzeczy. W partii takiej jak PiS nie ma miejsca dla ludzi myślących samodzielnie, tu karierę robi politruk, cieć kłaniający się prezesowi, nauczyciel windujący tępawe latorośle dygnitarzy przynajmniej do funkcji skarbnika klasy. Druga rzecz to marność tych na siłę wylansowanych tokarzy, palaczy CO, nauczycieli fizyki, przecież każdy człowiek posiadający odrobinę godności i przyzwoitości zapadłby się pod ziemie gdyby tak go sponiewierano jak sponiewierano mopa Kazimierza. Wymieciono Kazkiem wszystkie kąty, wyżęto go i w końcu trafił do korytka na samym dnie, gdzie wydłubuje ochłapy z pańskiego stołu. W zasadzie nie ma się co dziwić takiej `osobowości' całe życie albo w podstawówce pilnując dzieci prezydenta Gorzowa, albo w jakiś śmiesznych t... cały tekst >>

matka_kurka 2006-12-29 18:07 Ranking: (100)


09 lutego 2007 by Matka Kurka

Aby przetrwać w tym rządzie trzeba mieć mentalność i inteligencję kołchoźnika!
Ostatnia faza rewolucji, rewolucja przeżuwa własne dzieci, okazało się, że wróg czaił się w obozie partii, towarzysz Ludwik, towarzysz Radek i towarzysz kamandir to trockiści na usługach imperialnej korporacji Czystka połączona z samokrytyką okresu błędów i wypaczeń, dwa bałwanki tańczą twista, politbiuro drży, tylko niżsi mają szanse, tylko wierni leżą krzyżem, ci przetrwają. Trzeba mieść pełen pakiet cech aby wytrwać przy wodzusiu, brak godności, wazelina ociekająca po brodzie i innych otworach ciała, kompletne samoupodlenie gwarantuje posadkę i tę niesamowite poczucie misji dziejowej, polegające na wyciągnięciu z kompleksów jego ogrowską przykrótkawą mość.

Narody cywilizowane zawsze chciały mieć przywódcę, który byłby okazem doskonałości, półbogiem, kimś kto jest najlepszy, na... cały tekst >>

matka_kurka 2007-02-09 13:52 Ranking: (90)


05 lutego 2007 by Matka Kurka

Radek nie pasował do rewolucji moralnej znał angielski i jadł widelcem!
Jeden z posłów PO, powszechnie lubiany i szanowany przez przyjaciół z PiS w znanym programie publicystycznym zażartował subtelnie, iż niejaki Aleksander to był skromny przedsiębiorca detaliczny, dopiero po zmianie prezia, w pałacu ruszyła hurtownia. Ja odrobinę poprawiłbym posła PO, to nie jest hurtownia, to jest montownia półfabrykatów i najwyraźniej kolejny erzac ministra wysłany z zimowego pałacu zastąpi człowieka, który miał odwagę znać język angielski i posługiwać się sztućcami. Kiedy jakieś dwa lata temu ktoś powiedziałby mi, że Polska stanie się krajem, w którym prawicowy radykał Stefan Niesiołowski będzie uznawany za lewicującego liberała, uznałbym go za wymagającego natychmiastowej opieki specjalistycznej. Czy to się zmienił Pan Stefan? Nie sadzę, w tym wieku ludzie się nie zmieni... cały tekst >>

matka_kurka 2007-02-05 21:20 Ranking: (86)


09 stycznia 2007 by Matka Kurka

Polski "rustykalny katolicyzm" to nie religia, to choroba społeczna !
Mit niezależnego polskiego kościoła, ostatniego bastionu walki z komunizmem runął jak lepianka podmyta ciekiem wodnym, choć precyzyjniej byłoby rzecz nazwać ściekiem i niekoniecznie wodnym. Dla mnie żadne to zaskoczenie, oczywistym od początku całej zadymy zwanej sądem ostatecznym w archiwach esbeckich było, że kościół był jednym z najbardziej, jeśli nie najbardziej inwigilowaną instytucją i tylko ludzie odsyłający 100 PLN na poczet kosztów przesyłki 29 telewizora, który `wygrali' biorąc udział w losowaniu, w którym nigdy udziału nie brali, mogli wierzyć w tę bajeczkę o dziewiczej instytucji. Nigdzie, w żadnym kraju obozu demoludów kościół nie cieszył się taka swobodą jak w Polsce. Komuniści doskonale zdawali sobie sprawę, że w kraju, gdzie na co drugim rozstaju polnych dróg można spotkać ... cały tekst >>

matka_kurka 2007-01-09 12:01 Ranking: (74)


04 września 2006 by Matka Kurka

Drogi budować, chorych przenieśc z korytarzy, patrioci w podartych portkach !
Już widzę to stroszenie się w husarskie pióra, tę szabelkę ułańską pukającą do okienka Tygrysów, ten kondukt historycznych pretensji, że Jałta, że zdrada aliantów, że wolność wasza i nasza. A w tym czasie nasi bracia Czesi korzystając z przyjaznych stosunków z Niemcami wyposażą Skodę Super B w nowy system antypoślizgowy. Słowacy bez zająknięcia sprzedadzą ziemię pod fabrykę podzespołów Volkswagenowi  dla nowego sytemu Skody. Francuzi usiądą z Niemcami i wypija szampana, za zdrowie dzieci, którym do głowy nie przychodzi powielać błędów rodziców. Anglicy zasłonią się tajemnicą, w sprawie Gibraltaru i stosunki dyplomatyczne zostaną zamrożone. Znów będziemy chodzić i pukać do drzwi wszystkich sąsiadów by z rozdartą koszulą pokazać bliznę po szwabskiej kuli, patrz świecie to Polak bohater ... cały tekst >>

matka_kurka 2006-09-04 17:20 Ranking: (72)Więcej najlepszych tekstów
Powrót

list otwarty
odpowiedź

wyjątkowy rok

patriotyzm
kult biedy
dwie wizje Polski
populizm
procedura
dyktatura
rewolucja październikowa
komunizm
dekomunizacja

propaganda sukcesu
normalne państwo
jest taki kraj
rewolucja moralna
kontrasty IV RP
IV RP i media
socjotechnika
skrót myślowy

kartofel
tandeta
choroba
w pewnej wsi
kuchnia staropolska
spowiedź
czytelnik uzależniony


Zobacz co piszą inni blogerzy na aktualne tematy:

Dolina Rospudy

Raport WSI